Studia magisterskie na kierunku Geodezja i Kartografia


Specjalności


Geodezja Inżynieryjno-Przemysłowa

GIP Studia w ramach tej specjalności przygotowują do prowadzenia prac związanych z geodezyjną obsługą różnorodnych inwestycji na każdym etapie ich realizacji. Program studiów obejmuje zagadnienia, dzięki którym Studenci:
− poznają unikalny sprzęt pomiarowy, taki jak: interferometr radarowy, georadar, echosonda, wózek do pomiaru geometrii i diagnostyki tras szynowych, toromierz cyfrowy do pomiaru geometrii torów i rozjazdów, aliniometr, inklinometr, skanery laserowe, tachymetr skanujący, precyzyjny tachymetr robotyczny,
− projektują własne oprogramowanie umożliwiające zastosowanie skomputeryzowanych systemów pomiarowych w pracach realizacyjnych i inwentaryzacyjnych,
− stosują specjalistyczne oprogramowanie w projektowaniu, obliczeniach i analizach wyników przy rozwiązywaniu problemów z zakresu geodezji inżynieryjno-przemysłowej,
− biorą udział w praktykach zawodowych i wycieczkach technicznych,
− potrafią rozwiązywać problemy techniczne, korzystać z nowoczesnych technologii pomiarowych, prowadzić badania literaturowe w celu znalezienia rozwiązania postawionych problemów,
− są przygotowani do podjęcia współpracy z przedstawicielami innych dziedzin nauk technicznych oraz specjalistami z branży inżynieryjnej i przemysłowej.
Program studiów obejmuje także pomiary inwentaryzacyjne wszelkiego typu obiektów budowlanych dla potrzeb oceny ich parametrów geometrycznych oraz monitorowanie przemieszczeń obiektów i ich otoczenia z wykorzystaniem zaawansowanych systemów pomiarowych.
Link do prezentacji Specjalności


Miernictwo i Geozagrożenia

GiGG Miernictwo i Geozagrożenia (MiG) to unikatowa w skali kraju specjalność, oferująca absolwentom szeroki wachlarz możliwość pracy zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią, szczególnie w zakresie prowadzenia prac pomiarowych i realizacyjnych na potrzeby przedsiębiorstw górniczych (kopalń, zakładów górniczych i przedsiębiorstw okołogórniczych) oraz firm realizujących zadania związane z budownictwem tunelowych (drogownictwo). W ramach specjalności studenci zapoznają się także z problematyką związaną z ruchami masowymi ziemi, które w warunkach polskich są szczególnie dokuczliwe dla szeroko rozumianego budownictwa oraz systemami geomonitoringu, służącymi do opisu wielkości i zasięgu tych zjawisk.
Wybór tej specjalności, daje szansę na zapoznanie się z metodami pomiarowymi i zakresem wiedzy pozwalającym na prowadzenie pomiarów w warunkach szczególnych (przemysł wydobywczy) z wykorzystaniem szerokiej palety narzędzi pomiarowych (m.in. giroteodolity, zestawy batymetryczne, skaning laserowy, fotogrametria z wykorzystaniem bezzałogowych statków latających UAV, interferometria radarowa InSAR) i informatycznych (specjalistyczne oprogramowanie inżynierskie).
Na specjalności Miernictwo i Geozagrożenia studenci nie tylko otrzymają solidne przygotowanie w zakresie teorii nowoczesnych technik pomiarowych, ale także zdobędą praktyczne umiejętności w posługiwaniu się nimi, tak cenione dziś w przemyśle (w tym wydobywczym na lądzie i morzu) oraz budownictwie (w tym tunelowym). Uzupełnieniem części praktycznej jest także zapoznanie się z narzędziami informatycznymi pozwalającymi na analizę punktowych danych przestrzennych oraz ich obróbkę i przetwarzanie na numeryczne modele terenu NMT (w tym także NMT terenów osuwiskowych wraz z ich analizą) oraz modele trójwymiarowe obiektów zlokalizowanych na powierzchni (budowle i instalacje przemysłowe usytuowane na lądzie i morzu – platformy wiertnicze) i pod ziemią (modele wyrobisk górniczych).
Absolwent specjalności Miernictwo i Geozagrożenia będzie świadomy właściwego doboru technologii pomiarowej i możliwości oprogramowania do postawionego celu i reżimu dokładnościowego finalnego opracowania, przy możliwie najmniejszym nakładzie pracy i nakładzie finansowym. Będzie także doskonale przygotowany do podejmowania złożonych i trudnych zadań w zakresie analiz wszelkiego rodzaju zagrożeń naturalnych, z którymi coraz częściej musimy się mierzyć w pracy zawodowej.
Przeglądnij więcej o specjalności


Geoinformatyka, Fotogrametria i Teledetekcja

fotka Specjalność Geoinformacja, Fotogrametria i Teledetekcja oferuje wyjątkową szansę na pogłębienie wiedzy z zakresu pomiarów zdalnych i bezkontaktowych. Program skupia się przede wszystkim na metodach rejestrowania obiektów na zdjęciach naziemnych, lotniczych i satelitarnych, a także na precyzyjnych pomiarach w 3D, w tym zaawansowanym skanowaniu laserowym stacjonarnym oraz przy użyciu mobilnych platform, takich jak samoloty, drony czy samochody.
Na naszej specjalności studenci nie tylko zdobywają solidne podstawy teoretyczne, ale przede wszystkim praktyczne umiejętności w analizie obrazów oraz przetwarzaniu chmur punktów pozyskanych dzięki skanowaniu laserowemu i sieci zdjęć. Do rozpoznawania treści obrazów satelitarnych wykorzystują segmentację, klasyfikację, uczenie maszynowe i sztuczną inteligencję. Dodatkowo, rozumiejąc praktyczne potrzeby, studenci poznają zaawansowane metody analizy tego typu danych narzędziami GIS i Python.
Takie skoncentrowanie się na efektywnym wykorzystaniu danych pozwala studentom na tworzenie precyzyjnych i kompleksowych modeli przestrzennych, mających zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak planowanie urbanistyczne, analizy zmian środowiskowych, badania archeologiczne czy monitorowanie zagrożeń naturalnych. Ponadto, umiejętne posługiwanie się danymi z zakresu fotogrametrii i teledetekcji, wsparte narzędziami GIS może istotnie wpłynąć na procesy decyzyjne i innowacje w różnych sektorach przemysłu.
Przeglądnij więcej o specjalności


Gospodarka Nieruchomościami i Kataster

GNiKGospodarka Nieruchomościami i Kataster jest to specjalność wychodząca naprzeciw aktualnemu oraz przyszłemu zapotrzebowaniu na specjalistów posiadających ugruntowaną wiedzę z pogranicza trzech dziedzin: geodezji, katastru oraz gospodarki nieruchomościami. Kształcenie związane z katastrem nieruchomościami ma na celu zapoznać Studentów specjalności z bieżącymi sposobami prowadzenia katastru nieruchomości oraz z rozwiązaniami dotyczącymi jego modernizacji i aktualizacji. Edukacja w zakresie gospodarki nieruchomościami związana jest przede wszystkim z działalnością zawodową rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz pracami geodezyjno-prawnymi związanymi z geodezyjną obsługa gospodarki nieruchomościami takimi jak podziały czy rozgraniczenia nieruchomości.
Strona specjalności


Przetwarzanie i Analiza Geodanych

Geomatyka

Specjalność ta wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu na ekspertów posiadających wiedzę oraz umiejętności przetwarzania i analizy danych, związanych głównie z pracami geodezyjnymi i kartograficznymi. Zagadnienia poruszane w ramach specjalności dotyczą pozyskiwania, przetwarzania i wykorzystania informacji dotyczących Ziemi jako planety oraz obiektów przestrzennych z nią powiązanych.
W ramach specjalności studenci zapoznają się z przetwarzaniem swego rodzaju ciągu technologicznego, rozpoczynającego się od określenia cech geometrycznych, fizycznych i opisowych obiektów, a prowadzący do produktu końcowego, często wizualizacji wykonanej z zastosowaniem metod kartograficznych. Po drodze, zwykle wymagane jest przeprowadzenie szeregu działań obejmujących przetwarzanie i złożone analizy tych danych, z zastosowaniem automatycznych procesów opartych na uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji.
Program specjalności dostosowany jest do wymagań na uprawnienia geodezyjne z zakresów 3 (geodezyjne pomiary podstawowe) i 6 (redakcja map). Wiedza i umiejętności nabyte w ramach specjalności, pozwalają na zatrudnienie w administracji publicznej oraz firmach wymagających pracowników przygotowanych do przetwarzania i analizy geodanych. Poza tym, specjalność PiAG jest doskonałym sposobem na rozpoczęcie kariery naukowej. Strona specjalności

Uzyskaj magisterium na naszym Wydziale na wybranym kierunku:

Warunki rekrutacji na studia stacjonarne II stopnia