Wybrane zajęcia i przedmioty na kierunku Inżynieria i Monitoring Środowiska

1 Rok Studiów

Na pierwszym roku studiów realizowane są głównie przedmioty ogólne (matematyka, fizyka, chemia) oraz przedmioty wprowadzające w podstawy wiedzy o środowisku:

  • Podstawy nauk o Ziemi
  • Biologia i ekologia
  • Ekotoksykologia
  • Propedeutyka ochrony środowiska

Nazwy różnych programów

Wydział oferuje dostęp do kilku pracowni komputerowych z licencjonowanym oprogramowaniem z zakresu między innymi wspomagania programowania, baz danych, systemów informacji przestrzennej, analiz statystycznych, projektowania. Prowadzone są między innymi przedmioty:

  • Wprowadzenie do programowania i przetwarzania danych
  • Automatyzacja przetwarzania i wizualizacji danych
  • Podstawy grafiki inżynierskiej i komputerowej

Umiejętności społeczne

Umiejętności społeczne

Na pierwszym roku studiów prowadzone są przedmioty:

  • Autoprezentacja i komunikacja społeczna
  • Podstawy zarządzania i ekonomii

2 Rok Studiów

Fizyka atmosfery z meteorologią i klimatologią

Na tym przedmiocie studenci uczą się wykorzystania nowoczesnych technologii informatycznych przetwarzania danych meteorologicznych. W ramach tych zajęć studenci nabywają umiejętności modelowania i animacji zjawisk atmosferycznych.

Huragan Katrina

Huragan Katrina

Studenci Aleksandra Kopeć i Hubert Skóra w ramach zajęć z tego przedmiotu otrzymali wyróżnienie za przygotowanie animacji „Huragan Katrina”. Model i animacja została ona przygotowana za pomocą systemu R i pakietu RStudio, przy wykorzystaniu metod efektywnego przetwarzania danych stosowanych w Data Science. Animacja przedstawia huragan Katrina, który uformował się 23.08.2005 roku w okolicach Wysp Bahama i potem osiągnął piątą, najwyższą kategorię w skali Saffira Simpsona.

Pobierz animację Huraganu Katrina w pełnej rozdzielczości

Orkan Ksawery

Orkan Ksawery

Studenci Patrycja Osika oraz Małgorzata Szydłowska przygotowali model i animację orkanu Ksawery. Powstał on nad Oceanem Atlantyckim w wyniku ogromnej różnicy temperatur. Na animacji można zaobserwować jak od 4 do 10 grudnia 2013 roku orkan przeszedł przez kolejne państwa Europy. Pierwsza, najsilniejsza fala orkanu osiągnęła wartość prędkości wiatru do 33 m/s. Model i animacja zostały przygotowane za pomocą systemu R i pakietu RStudio.

Pobierz animację Orkanu Ksawery w pełnej rozdzielczości

Hydrologia

Hydrologia w najszerszym rozumieniu jest nauką o wodzie, jej występowaniu w przyrodzie i krążeniu, właściwościach, współdziałaniu z otaczającym środowiskiem, w tym z biosferą. Należy do grupy Nauk o Ziemi; jest gałęzią geofizyki. Ze względu na szeroki zakres zainteresowań hydrologii mówimy, że jest to nauka o charakterze interdyscyplinarnym. Na zajęciach z tego przedmiotu studenci poznają podstawowe pojęcia hydrologiczne (definicje zlewni, dorzecza, zlewiska), zagadnienia z zakresu morfologii rzek (charakterystyka fizyczna i parametry morfometryczne), sposoby pomiaru przepływu, modelowania hydrologicznego, a także w zakresie hydrogeologii (odpływ podziemny).

Widok odpływu i zlewni

Na ćwiczeniach studenci od strony praktycznej oceniają wielkość odpływu i modelują zlewnię.

Wizyta studentów na stacji klimatycznej w Jaworkach

W ramach przedmiotu jest sporo zajęć praktycznych w terenie, w tym pomiar natężenia przepływu na rzece, wyjazd na praktykę na stację klimatyczną do Jaworek (zdjęcie) i zaporę wodną w Czorsztynie, a także pomiary piezometryczne na terenie AGH.

3 Rok Studiów

Inżynieria ochrony powietrza

Celem kształcenia realizowanego w ramach tego przedmiotu jest przygotowanie studentów do rozumienia i rozwiązywania podstawowych problemów z zakresu ochrony powietrza atmosferycznego przed zanieczyszczeniem, w tym do wykonywania wybranych działań organizacyjno-prawnych i inżynierskich z tego zakresu. Studenci nabywają wiele cennych kompetencji opartych na trzech filarach: rzetelnie przekazywana, użyteczna wiedza oraz uczestnictwo w odpowiednio dobranych tematycznie zajęciach laboratoryjnych i projektowych, pozwalających na zastosowanie tej wiedzy w praktyce.

Laboratorium ochrony powietrza i miernictwa przemysłowego

Ćwiczenia laboratoryjne odbywają się w unikalnym w skali uczelni „Laboratorium ochrony powietrza i miernictwa przemysłowego”. Ćwiczenia kształtują umiejętności pomiarowe z zakresu wyznaczania parametrów gazów odlotowych oraz stężeń i strumieni masy zanieczyszczeń, a także pozwalają na doświadczalne poznanie wybranych procesów i urządzeń do oczyszczania gazów odlotowych oraz analizę efektywności ich pracy.

Centralna Jednostka Pomiarowa CJP-10

Wykorzystywany na ćwiczeniach laboratoryjnych zestaw pyłomierza grawimetrycznego P-10ZA służy do wykonywania pomiarów stężenia i strumienia masy pyłu w gazach odlotowych metodą grawimetryczną. Studenci uczą się m.in. konfigurowania zestawu pomiarowego oraz kontrolowania poboru strumienia zapylonego gazu za pomocą centralnej jednostki pomiarowej CJP-10. Pomiary tą metodą są rutynowo prowadzone m.in. w celu okresowej kontroli wielkości emisji pyłu z instalacji, skuteczności urządzeń odpylających gazy odlotowe i kalibracji pyłomierzy optycznych pracujących w systemach ciągłego monitoringu emisji.

Monitoring środowiska

Przedmiot ten przygotowuje do wykonywania wybranych zadań realizowanych w ramach państwowego monitoringu środowiska, którego celem jest zapewnienie wiarygodnych informacji o stanie środowiska w Polsce i jego zmianach. Informacje te pozwalają m.in. na monitorowanie skuteczności działań i strategicznego planowania w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju na wszystkich poziomach zarządzania. Na przedmiocie tym szczególny nacisk jest położony na monitoring jakości powietrza, wód i gleb, stanowiących trzy główne elementy środowiska, a także na monitoring odpadów, obejmujący informacje w zakresie wytwarzania i gospodarowania odpadami.

Wizyta na stacji monitoringu jakości powietrza

Na ćwiczeniach laboratoryjnych studenci przygotowywani są do pobierania próbek środowiskowych i wykonywania pomiarów stanu zanieczyszczenia środowiska (powietrza, wód i gleb). Odbywają też wizytę na stacji monitoringu jakości powietrza na Al. Krasińskiego w Krakowie mierzącej oddziaływanie transportu drogowego, zapoznając się z jej wyposażeniem i zasadami eksploatacji.

Wykres danych pomiaru zanieczyszczenia powietrza

Na ćwiczeniach projektowych studenci nabywają umiejętności pozyskiwania danych o jakości środowiska i ich przetwarzania. Dokonują też interpretacji wyników pomiarów wybranych próbek środowiskowych i ich statystycznej obróbki. W ocenie stanu zanieczyszczenia powietrza wykorzystywane są np. dane pomiarowe pochodzące z wybranych stacji automatycznego monitoringu jakości powietrza.

4 Rok Studiów

Wprowadzenie do modelowania informacji o budynkach (BIM)

Jednym z przedmiotów na kierunku IMŚ w semestrze 7 jest „Wprowadzenie do modelowania informacji o budynkach (BIM)”.

W ramach tego kursu studenci nabywają kompetencje z zakresu stosowania ideologii BIM w budownictwie, a w tym na etapie projektowania instalacji wewnętrznych. Poruszane są kwestie dotyczące modelowania informacji o budynkach (BIM), etapy rozwoju technologii informatycznych w budownictwie, podstawowa terminologia.

Projekt techniczny budynku mieszkalnego w technologii BIM

W części praktycznej celem zajęć projektowych jest wykonanie projektu technicznego budynku mieszkalnego w technologii BIM.

Obiektowy model BIM w środowisku Revit

Wykonanie obiektowego modelu BIM w środowisku Revit (Revit Architecture, Revit Structures) obejmującego rozwiązanie architektoniczno-budowlane, zestawienie obciążeń oraz analizę statyczną i wytrzymałościową (Autodesk Robot Structural Analysis).

Zajęcia terenowe i wyjazdy studialne

Zajęcia terenowe z eksploatacji obiektów inżynierii i monitoringu środowiska

W ramach tych zajęć studenci zapoznają się m.in. z funkcjonowaniem oraz problemami eksploatacyjnymi i środowiskowymi wybranych zakładów przemysłowych oraz obiektów inżynierii i monitoringu środowiska. Wizyty studyjne obejmują m.in. instalacje zajmujące się gospodarką odpadami takie jak: instalacja MBP, kompostownia, składowisko wraz z instalacją do przetwarzania biogazu składowiskowego, zakład przetwórstwa odpadów wielkogabarytowych, zakład termicznego przetwarzania odpadów, stacja demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji czy zakład przetwarzania złomu akumulatorowego. Studenci zapoznają się też z rekultywacją terenów poprzemysłowych oraz procesem wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej, wizytując obiekty rekultywowane i elektrociepłownię.

Sortownia odpadów komunalnych Barycz w Krakowie

Na zajęciach terenowych realizowanych w zakładzie segregacji (sortowni) odpadów komunalnych Barycz w Krakowie studenci zapoznają się m.in. ze stosowaną w niej w pełni zmechanizowaną i zautomatyzowaną instalacją do sortowania odpadów, stanowiącą część mechaniczną instalacji do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych. Zastosowane w niej technologie pozwalają na sortowanie zarówno zmieszanych odpadów komunalnych, jak również odpadów komunalnych selektywnie zbieranych (tzw. suchej frakcji), wydzielając ze strumienia odpadów surowce wtórne przeznaczone do recyklingu.

Stacja demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji w Bochni

Wizyta na stacji demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji w Bochni oraz w zakładzie przetwarzania złomu akumulatorowego w Świętochłowicach to okazja do zapoznania się studentów z tym, co dzieje się z wyeksploatowanymi samochodami po ich kasacji oraz w jaki sposób realizowany jest recykling akumulatorów kwasowo-ołowiowych i produkcja ołowiu rafinowanego odzyskiwanego z tych akumulatorów. Odzysk produktowy i ponowne wykorzystanie części zamiennych zdemontowanych z pojazdów oraz recykling metali to ważne elementy systemu gospodarki odpadami i gospodarki o obiegu zamkniętym.

Przykładowe projekty dyplomowe

Projekt dyplomowy: Bateria cyklonów z wlotem spiralnym

Studenci na kierunku Inżynieria i Monitoring Środowiska nabywają na przedmiocie Inżynieria ochrony powietrza kompetencje w zakresie projektowania urządzeń oczyszczających gazy odlotowe, w tym odśrodkowych urządzeń odpylających (m.in. cyklony pojedyncze i wielokrotne). W ramach projektu dyplomowego z tego zakresu są dobierane i optymalizowane wymiary geometryczne baterii cyklonów składającej się z kilku cyklonów pojedynczych połączonych równolegle. Zastosowanie kilku mniejszych cyklonów w miejsce jednego większego skutkuje wzrostem siły odśrodkowej działającej na cząstki stałe i zwiększeniem skuteczności odpylania. Baterie cyklonów, podobnie jak inne suche odpylacze mechaniczne, są często stosowane jako wstępne urządzenia odpylające gazy odlotowe, a w niektórych przypadkach sprawdzają się też jako jedyne urządzenia odpylające.

Projekt baterii cyklonów, przekrój wlotowy

Projekt baterii cyklonów, przekrój wlotowy

Projekt dyplomowy: Projekt jazu stałego na wybranej rzece

Studenci na kierunku Inżynieria i Monitoring Środowiska zdobywają na przedmiocie Budowle hydrotechniczne wiedzę związaną z rodzajami oraz działaniem budowli hydrotechnicznych, a także nabywają umiejętności obliczeniowe polegające na projektowaniu jazu stałego. W ramach projektu dyplomowego z tego zakresu przedstawiona jest lokalizacja projektowanej budowli oraz wszystkie niezbędne obliczenia służące do przyjęcia wymiarów konstrukcji budowli piętrzącej wodę. Część graficzną projektu stanowią rysunki techniczne, wykonane w odpowiedniej skali.

Zestawienie momentów sił stabilizujących i destabilizujących działających na projektowany jaz

Przykład wykonywanego w ramach projektu dyplomowego zestawienia momentów sił stabilizujących i destabilizujących działających na projektowany jaz narysowanego w oprogramowaniu typu CAD, które używane jest przez inżynierów i projektantów na całym świecie. To szeroko stosowane narzędzie służące do tworzenia rysunków dwuwymiarowych (2D) i modeli trójwymiarowych (3D).

Wizualizacja jazu stałego wraz z upustem płuczącym na rzece Breń wykonana w ramach projektu dyplomowego inżynierskiego przez studentkę Annę Adamek. W tym celu wykorzystano studencką wersję oprogramowania Lumion służącego do wizualizacji, panoram 360° oraz animacji 3D. [YouTube]

Wizualizacja jazu stałego wraz z upustem płuczącym na rzece Wieprzówka wykonana w ramach projektu dyplomowego inżynierskiego przez studenta Marka Ożóg. Animację wykonano w wersji demonstracyjnej oprogramowania Autodesk 3ds Max.
[YouTube]

Inżynieria i Monitoring Środowiska

"Kalendarz rekrutacji letniej na rok akademicki 2024/2025"
Kalendarz rekrutacji

Zostań inżynierem środowiska, zapisz się do nas na studia w systemie e-Rekrutacja od 03.06.2024 r.
E-Rekrutacja